[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt ] [Pro registrované] ENGLISH


Návrat na hlavní stranu

57. Chodské slavnosti - Vavřinecká pouť 2011

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná 12. srpna.
Domažlice 12. - 14. 8. 2011
TISKOVÁ ZPRÁVA
Hlavní pořadatel: Město Domažlice - Městské kulturní středisko v Domažlicích
Poté, co se kulturní Domažlice staly v průběhu června a července dějištěm sochařského sympozia, multižánrového festivalu Hudba pod hradem, Bohemia JazzFestu, mezinárodních letních hudebních kurzů a několika koncertů v rámci cyklů Hudba na náměstí, Hudba v kostele, Hudba v Rajské zahradě a Koncerty v letním kině, tvoří stěžejní část kulturní nabídky v měsíci srpnu Chodské slavnosti - Vavřinecká pouť.
V České republice patří "chodské" k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících - sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí.
V letošním roce budou Chodské slavnosti slavnostně zahájeny v pátek 12.8. od 18.00 na pódiu u brány na náměstí, kde kromě zahájení budou představeny zahraniční soubory (Anglie, Srbsko, Belgie). Poté bude pódium patřit celovečernímu programu "Ozvěny folkloru", což je multižánrový koncert kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa. Sobota a neděle nabídne více než 50 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci nejmladší "Jarmareční scény", která doplní velký staročeský jarmark v centru města.
V pořadech se představí všechny významné chodské soubory, nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska i jiných folklorních oblastí ČR i ze zahraničí. Podrobný program Chodských slavností je uveden v příloze.
Přijměte pozvání na tradičně největší společenskou akci Domažlic. Chodské slavnosti - Vavřinecká pouť si za více než půlstoletí společného života vydobyly mimořádnou pozornost a uznání všech, kteří mají vztah k folkloru a kultuře. Svědčí o tom každoroční návštěva desetitisíců hostů z blízka i daleka a význam této akce dokládá i skutečnost, že ji v minulých dvou letech opakovaně navštívil prezident České republiky, jehož návštěva je přislíbena i pro letošní rok. Důležitou informací pro všechny návštěvníky je také skutečnost, že i v letošním roce je vstup na všechny pořady zdarma.
Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí.
Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře - Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10.00 hodin.
Celý projekt je finančně podpořen městem Domažlice a spolufinancován je Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Plzeňským krajem. Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas Plzeň, dalšími partnery jsou Rádio Proglas, Hitrádio FM Plus, Domažlický Deník a Nové Domažlicko. Chodské slavnosti jsou organizovány ve spolupráci se státní agenturou Czechtourism.

Bližší informace:
Městské kulturní středisko v Domažlicích
(program slavností, propagace, zajištění scén)
Mgr. Kamil Jindřich, ředitel
tel. 602105592
kamil.jindrich@mks.mesto-domazlice.cz
www.chodskeslavnosti.cz
nám. Míru 51
34401 Domažlice

Zveřejněno 08.08.2011 v 19:35 hodin


Copyright 1998-2023 © nuts.cz